Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Особливості зйомки зоряного неба в поході

Звездное небо в походе

У походах в гори не завжди є час займатися художньою фотографією в світлий час доби: роботи з облаштування табору, приготування їжі, постійні переходи... А на привалах хочеться відпочивати і насолоджуватися величними краєвидами, а не братися за фотоапарат.

Інша справа - ніч! Варто трохи відійти від багаття, що засвічує повітря, і в небі стають видні міріади зірок з білястою смугою чумацького шляху, що тягнеться через весь небосхил з півночі на південь.

Спостерігати зірки в горах особливо добре, оскільки нижній шар атмосфери, найбільш забруднений пилом і паразитним світлом, залишається нижче спостерігача. Українські гори, незважаючи на відносно невелику висоту, відмінно підходять для астро-спостережень і зоряних пейзажів. Особливо це стосується кримських гір, де, на відміну від Карпат, істотно більше ясних ночей у році.

Перш ніж перейти безпосередньо до зйомки пейзажів із зоряним небом, зупинимося на списку необхідного обладнання.

1) Камера. Бажано мати висококласну камеру з повнокадровою матрицею, наприклад Nikon D700 або Canon EOS 5D Mark II. Такі камери дозволять вам уникнути шумів на високих значеннях світлочутливості і на довгих витримках. Але якщо у вас зеркалка початкового рівня або навіть просунута мильниця, що має ручні настройки, не турбуйтеся: використання спеціальної техніки пост-обробки, запропонованої в цій статті, дозволить добитися хорошої любительської якості знімків.

2) Об'єктиви. Бажано використовувати світлосильні об'єктиви f = 2.8 і світліше. Але, в принципі, хорошу фотографію можна зробити і з світлосилою 3,5 - 4. Більше значення має фокусну відстань. Якщо ви хочете вмістити в кадр більшу частину Чумацького шляху, вам необхідний надширококутний об'єктив з еквівалентною фокусною відстанню менше 24 мм. Якщо в розпорядженні є тільки стандартний кіт, а Чумацький шлях зняти хочеться, доведеться робити панорами, що досить важко в зв'язку з обертанням небесної сфери =)

3) Штатив. Його наявність для зйомки зірок обов'язково. Причому, штатив повинен бути максимально стійким, оскільки в горах часто дме сильний вітер. З іншого боку, далеко не кожен готовий тягати в поході додаткову тяжкість. Загалом, вирішуйте самі, на що ви готові заради красивих зоряних фото 

4) Корисні дрібниці. Для зйомки зірок вам обов'язково знадобиться ліхтарик (передбачається, що якщо ви перебуваєте в поході - ліхтарик у вас вже є). Для зйомки зоряних треків може стати в нагоді спусковий тросик. Якщо він у вас програмований - взагалі шикарно. Крім того, враховуйте, що на довгих витримках швидше сідають акумулятори, а якщо ви знімаєте ще й у холодну пору року - мати запасні елементи живлення просто необхідно. Також  непогано мати з собою атлас зоряного неба, що робить процес набагато більш захоплюючим, і графік сонячних і місячних сходів та заходів для даної місцевості. Для цього зручно використовувати програму The Photographer's Ephemeris, яка є у загальному доступі в інтернеті. Також можу порадити програму Stellarium - цілий домашній планетарій, здатний моделювати зоряне небо в будь-якій точці Землі і в будь-який час.

Атлас звездного неба

Зйомка нічного неба в поході

Перейдемо безпосередньо до зйомки. Основні правила такі ж, як і при фотографуванні звичайних пейзажів, тому, якщо ви хочете отримати дійсно хороший зоряний краєвид, дотримуйтесь правил композиції, властивих звичайним денним фотографіям.

Основні труднощі зоряної фотографії - це практично повна відсутність світла і постійний зсув зірок у результаті обертання небесної сфери. Першу проблему можна вирішити, підсвічуючи ближній план ліхтариком, використовуючи світло місяця або віддалених джерел світла. Можна і зовсім обмежитися темними силуетами гір на тлі зоряного неба. Професіонали часто користуються таким методом: нижня частина кадру (земля) знімається в сутінках, коли мінімальне освітлення ще присутня; небо ж знімається вже після настання ночі. Виходить своєрідна панорама. Втім, для походів такий метод, зважаючи на свою трудомісткість, сильно складний.

На другій труднощі (постійному зміщенні зірок) варто зупинитися окремо. Справа в тому, що у зв'язку з обертанням Землі навколо своєї осі створюється враження обертання зоряного неба навколо полярної зірки. Цей факт робить можливим 2 різних типи зоряних пейзажів: на перших зірки нерухомі (мають вигляд точок), на другому, в наслідок довгої витримки, утворюються зоряні треки.

зездные треки

Існує просте правило для зйомки нерухомих зірок. Витримка, що дозволяє зробити такий знімок, визначатиметься з відношення 600/фокусну відстань об'єктива. Наприклад, для об'єктиву з фокусною відстанню 28 мм максимальна витримка, при якій зірки залишаться точками, буде дорівнює 600/28 = 21 сек. При цьому слід максимально відкрити діафрагму і вибрати світлочутливість, що дає більш-менш стерпний результат в плані шумів (запропонований нижче метод обробки дозволить практично повністю від них позбутися). Зазвичай це ІСО 1600 - 3200.

Якщо ж ви хочете знімати зоряні треки, варто використовувати витримку від 10 хвилин до декількох годин при мінімальній світлочутливості (ІСО 100). Досягти цього можливо або за допомогою спускового троса і режиму B (Bulb), або зшиваючи кадри з більш короткою витримкою на комп'ютері. Для цього зручно використовувати програму Startrail.

Що стосується фокусування вночі, то по можливості необхідно використовувати ручний фокус, наводячи його на нескінченність (шкалу фокусування можна підсвітити ліхтариком або телефоном).

Кілька загальних порад

Якщо ви збираєтеся фотографувати зоряний краєвид, постарайтеся вибрати безмісячну ніч, щоб уникнути засвічення повітря. Звичайно, це не стосується випадків, коли основний об'єкт зйомки - місяць  Запам'ятайте також, що краще всього вибирати сюжет для фотографії завидна, вночі це робити набагато важче. Також слід мати на увазі, що на особливо гарних пейзажах зірки є всього лише декорацією, основна цінність таких фото в красивій нижній частині кадру.

Ну і врешті наведу обіцяну методику обробки. Зі штатива знімається 12 однакових кадрів із зірками. Далі в Photoshop конвертовані файли складаються стопкою - 12 шарів. Далі - поєднання шарів по зірках. Виділяємо всі шари і натискаємо «Edit - Auto-Align Layers - Auto». Після цього беремо два нижніх шари, режим накладення другого знизу шару змінюємо на Screen, зменшуємо його прозорість до 60-80%, склеюємо з нижнім. Це проробляємо для збільшення яскравості. Аналогічно попарно обробляємо інші шари. В результаті отримуємо 6 суміщених шарів. Прозорість нижнього залишаємо 100%, другого знизу - 50%, третього знизу - 33%, четвертого - 25%, п'ятого - 20%, шостого - 17%. Склеюємо їх всі, обрізаємо непотрібні поля, які утворилися при повороті кадрів при вирівнюванні. При такому складання відбувається значне зниження рівня шумів, що дозволяє надалі значно підняти контраст і яскравість.

У цій статті розглянуті основні нюанс\и зйомки і обробки зоряних пейзажів в поході. Більш докладно вивчити дану тему, а також застосувати отримані знання під зоряним небом Криму ви можете в нашому фототурі по Криму!


палатки на фоне звезд

Ще хочу додати, що нічна атмосфера на диво чаруюча, таємнича, романтична і трохи містична. Міріади зірок на небесному куполі просто зобов"язують задуматься про вічне і зі сторони подивитись на своє життя. В такі моменти розумієш, що дійсно важливо, а без чого можна обійтися. Наприклад, розумієш, що все, що у тебе є в даний момент - це такі ж божевільні друзі (нехай нові, але вже провірені походними умовами), що сидять поряд і нескінченність зоряного неба над головой, а всі міські проблеми - просто суєта.. Бажаю по-більше таких ночей кожному!

Автор: Александр Жосан