Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Челтер-Мармара

Челтер-Мармара

Челтер-Мармара - це печерний монастир, розташований над селом Тернівка в скелястих схилах гори Челтер-Кая. У перекладі з тюркської Челтер означає «грати», а Мармара змінене від марам - головне жіноче покривало. Виник Челтер-Мармара орієнтовно наприкінці Vlll - початку IX століття.

У монастирі налічується понад 50 печер, розташованих у п'ять ярусів. В основному це печери господарського значення, але є і чотири церкви. За часів процвітання Челтер-Мармара всі вони з'єднувалися дерев'яними сходами, галереями, балкончиками.

У першому ярусі печерного монастиря Челтер-Мармара розташовано 16 добре збережених штучних печер і ще 2 природного походження (гроти) в західній частині. Штучні печери першого ярусу - це приміщення господарського призначення і не великі камери, які мають круглий вхід і схожі на усипальниці. У центральній частині є сходи, що ведуть на другий ярус. Вхід в монастир захищала кам'яна стіна, від неї залишилися тільки вирубки в скелі.

На другому ярусі розташовувався господарський комплекс. Біля входу вирубано п'ять ємностей для збору води, глибиною до 2,5 м. Ярус являє собою галерею, в якій є входи в 11 приміщень. Приміщення на другому ярусі виділяються з загального фону своїми великими розмірами. Саме тут знаходиться приміщення, що займає центральне місце у всьому комплексі монастиря Челтер-Мармара, - великий природний грот, довжиною 32 метри і шириною від 3 до 7 м. Стеля цієї печери підтримують цілих п'ять монолітних колон.

Як наслідок сильного руйнування скелі, з 15-ти приміщень 3-го поверху всього 7 доступні для відвідування. Приміщення зв'язані між собою кам'яними сходами і мають вікна, що виходять до обриву. В одній з печер знайшли дві гробниці, над якими збереглися сліди нерозбірливого надпису грецькою мовою, зробленого на стіні білою фарбою.

Вхід на четвертий ярус печерного монастиря Челтер-Мармара зруйнований настільки, що його відвідування без спеціального альпіністського спорядження не можливо. У ярусі знаходиться шість приміщень, одне з яких служило храмом.

У п'ятий ярус можна потрапити з плато вершини, через карстовий провал над західною частиною монастиря.

Переглянути розташування печерного монастиря Челтер-Мармара можна на карті Криму, а відвідати - взявши участь в поході по Криму.

Фото Челтер-Мармара

Челтер-МармараЧелтер-Мармарацерковь на 4 ярусе Челтер-Мармара