Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Багаття в поході. Частина 1 - розпалка вогнища

Види багаття, дрова для багаття, вогнище в поході.

Якщо Ви думаєте, що, прочитавши пару статей і/або книг про вогнище, вже навчилися його розпалювати, то глибоко помиляєтеся! Практика і ще раз практика! У  книжці все просто і зрозуміло, а в поході вітер не з того боку, дрова відсиріли, або ще гірше - сірники, а то і дощ капає зверху. І все ж багаття можна розпалити майже в будь-яких умовах. Способи, якими можна це зробити, я спробую описати у серії статей про вогнище в поході.

Тож почнемо з бази.

Види багать:

Існує багато видів багать, одні швидше розпалюються, інші дають більше жару, треті вимагають менше дров. Досвідчені кострові використовують для розпалювання багаття, свої індивідуальні способи, які об'єднують відразу пару видів. З часом і у вас з'явиться розуміння, як краще горить багаття, тоді ви зможете експериментувати, і у вас з'являться свої види вогнищ. Ну а поки я розповім про типи, які найбільше подобаються мені, і які зарекомендували себе краще за інших в безлічі походів і в різних погодних умовах. Таких типів два - «Шалаш» та «Тайговий», трохи змінений.

Багаття типу «Шалаш»

Цей тип є найбільш поширеним і ним користуються майже все. І не даремно, адже він годиться і для приготування їжі і для освітлення місцевості, простий в розпалюванні і в підтримці. Так що нам потрібно, що б спорудити шалаш? Для початку нам треба пучок сухого хмизу, дрова Виды костровпо-товстіше і шматочок сухого спирту або оргскла (це необов'язково, але набагато спростить розпалювання багаття, особливо в дощ). У середину вкладемо шматок сухого спирту (оргскла), потім спорудимо з тонкого хмизу шалаш навколо, не забувши залишити віконце, для підпалювання. У міру розгорання багаття підкладаємо все більш великі гілки. В подальшому, коли вогонь вже буде палати, дрова можна кидати в хаотичному порядку.

Багаття типу «Тайговий»

Мабуть, мій улюблений вид. А все тому, що його простіше спорудити, ніж шалаш! Якщо курінь може обрушиться під час будівлі, то «Тайговий» навряд. Як же спорудити багаття типу «Тайговий»? Все просто! Беремо товсту палицю (розміром з кисть) і кладемо поперек кострища. У парі сантиметрів від палиці підпалюємо сухий спирт, папір або оргскло. Далі беремо тоненький хмиз і кладемо його поверх пального, таким чином, що б один кінець хмизу лежав на землі, а другий на колоді, тій, що товстіша. Хворост повинен майже торкатися до джерела полум'я, але дивіться, не загасити його. Так само як і в «шалаші» у міру розгорання багаття підкладаємо все товстіші дрова, цей принцип загальний для будь-якого типу багать.

Що потрібно для швидкого розпалювання багаття в поході?

Не важливо, який тип розпалювання виберете ви, вам знадобиться багато сухих гілочок товщиною 1-3 міліметра. Вони дуже швидко перегорають, тому краще набрати їх з запасом. Особливо в вітряну або Костер с хворостамокру погоду. У міру розгорання багаття підкладайте товщий хмиз. Розмір дров і полум'я мають пряму залежність.
Коли ви розводите вогнище в мокру погоду або під дощем, то знайти сухі дрова дуже складно. Якщо поруч є ялинки, то можна спробувати знайти сушняк під їх пишними кронами, навіть у сильні дощі вони не промокають повністю і пару сухих гілочок вам цілком вдасться знайти. Але що ж робити, якщо нічого сухого поруч немає? Тут вам на допомогу прийде тріска. Берете товсту гулку і розколюєте її навпіл, серцевина буде сухою у будь-яку погоду. Потім ножиком або сокирою нарізаємо багато, дуже багато, сухих трісок, ховаючи їх від дощу під поліетиленом. Тріски треба багато, так як вона повинна буде спочатку висушити, а вже потім підпалити дрова. Так що не лінуйтеся! Так само корисно очистити дрова від кори і моху, основна частина вологи міститься саме там. У міру розгорання обережно, щоб не загасити, обкладаємо багаття вологими дровами для просушування.

Які дрова потрібні для багаття?

Дрова для багаття обов'язково повинні бути сухими! Якщо на гілці є зелений листочок, голка або навіть брунька, не залежно від того, росте вона чи лежить на землі, брати її не варто. Сирі дроваПереноска дров=)) погано горять і дають більше диму, ніж вогню! Восени або взимку, коли дерева без листя і зрозуміти сухе воно чи ні візуально дуже складно, потрібно оглянути кору дерева, в крайньому випадку надломати пару гілочок. Якщо вони ламаються легко і з тріском - то перед вами сушняк!
Так само не варто брати трухляві дрова, мокрі вони навіть не подумають загорятися, а сухі даватимуть більше диму, ніж вогню!
Дров потрібно наносити побільше, так, щоб вистачило і на ранок. Адже вранці нікому не захочеться йти в холодний ліс по хмиз, особливо в мокру погоду! Та й часу вранці не так і багато, потрібно швидко готувати їжу, збиратися і висуватися в дорогу. Обов'язково приховайте частину дров під тент намету!

Парочка порад:

  • Якщо вам потрібно швидко закип'ятити воду - використовуйте тонкий і сухий хмиз. Він швидко загоряється і дає багато тепла. Але набрати його потрібно дійсно багато, згорає він теж моментально! Якщо ж ви нікуди не поспішаєте – використовуйте товстіші поліна, з часом вони дадуть багато жару і тепла.
  • Зелені ялинові голки краще всього використовувати для сигнальних багать - вони дають дуже багато диму.
  • Кращими дровами вважаються березові - вони дають найбільше тепла і горять навіть сирими.
  • Використання сухого пального або оргскла значно прискорить процес розпалювання багаття, особливо в мокру погоду.
  • Для просушування мокрих дров у погану погоду (та й у хорошу) їх потрібно викладати кільцем навколо палаючого багаття. Але дивіться, що б вони не загорілися завчасно.
  • На ніч частину дров ховайте під тент намету. Навіть якщо дощу не буде, вранці може випасти роса і замочити дрова, які будуть на вулиці.
  • У гарну погоду вранці можна розпалити багаття за допомогою жару - просто накидати дрібного сушняка і роздмухати.
  • Не забувайте! Йдучи з табору багаття повинно бути погашене! Якщо поруч немає води, засипте його землею чи закладіть камінням.

Також ви можете почитать поради для починающих туристів, які планують їхати в Карпати самостійно.