Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Похід на Кавказ - Тридцятка

похід на КавказТривалість - 9 днів;
Кілометраж - 95 км;
Складність - середня;
Вартість - 2000 грн/8000 руб;
Місце зустрічі - Краснодар, до 12:00
Місце фініша - Дагомис 11:00, Сочі 12:00
Дати: 08.06-16.06, 06.07-14.07, 20.07-28.07, 10.08-18.08, 24.08-01.09
Нить: Хаджох - р. Біла - вод. Руфабо - пер. Абедзешский - Лаго-Накі - г. Оштен - пер. Гузерипльский - тб Фішт - оз. Псенодах - пер. Майкопський - пер. Черкеський - р. Шахе - Солох-Аул - Дагомис - Сочі

Маршрут № 30 (у простолюдді «тридцятка») - найпопулярніший і один з найкрасивіших походів по Кавказу! Ще за часів СРСР цим маршрутом ходили тисячі туристів щороку, свою популярність він не втратив і в наші дні. А все тому, що стежки проходять по дивовижної краси місцям, на маршруті відсутні технічно складні ділянки, надмірно великі підйоми чи спуски. Наш шлях почнеться в невеликому курортному селищі Хаджох і неспішно потягнеться вгору звивистими стежками. Ми побачимо стрімкі гірські потоки, казкові водоспади, прекрасні озера, і горді, покриті вічними снігами, вершини! А якщо погода буде гарна, то і зійдемо на деякі)) В кінці походу нас чекає заслужений відпочинок на чорноморському узбережжі поблизу Сочі.

Головна фішка цього походу в тому, що він проходить через три кліматичні зони! Ми побуваємо в кубанських степах, в хвойних і широколистих лісах, в альпійських луках. Із зони сніжників і льодовиків ми спустимося в справжні субтропіки чорноморського узбережжя.

План походу на Кавказ Тридцятка

1 день. Хаджох - річка Біла. Водоспади Руфабо (8 км)

Група рано вранці збирається в Краснодарі і їде в курортне містечко Хаджох. Перший день буде присвячений огляду містечка та найближчих визначних пам'яток, тому, хто не встиг вчасно в Краснодар - не варто засмучуватися, зустрінемося з вами вже безпосередньо в місці початку маршруту - Хаджох. Це приємне містечко знаходиться на висоті 480 м в республіці Адигея. У радянські часи воно називалося Каменноміське, адже це було промислове місто, в якому жили горнодобитчики, каменотеси, заготівельники деревини. Хоча і в наш час тут видобувається вапняк, але це вже не промисловий, а більше туристичний куточок. Головна визначна пам'ятка - теснина річки Білої - вузький каньйон, який досягає завдовжки 400 м, а глибиною до 50 м, в самому ж вузькому місці ширина не перевищує двох метрів! Шум Білої річки, що тече по дну каньйону, чути ще здалеку.

Після огляду Хаджохської теснини радіально прогуляємося до іншої, улюбленої туристами пам'ятки - водоспадам струмка Руфабо. По руслу струмка знаходиться 7 красивих водоспадів, висота найбільшого сягає 15-ти метрів. Заночуємо на затишній галявині на березі струмка.

похід на Кавказ - Тридцяткаодин из водоспадів Руфабоводопад Дівчача коса

2 день. Абедзешський перевал – плато Лаго-Накі (10 км)

До плато Лаго-Накі йде хороша асфальтна дорога, по якій йти пішки і витрачати на це півтора дні просто немає сенсу, тому замовляємо машину і їдемо до КПП, де реєструємося в МНС і купуємо пропуск в Кавказький Заповідник. І ось ми вже в заповіднику. Навколо буйна альпійська рослинність, а на дні карстових воронок ще лежить сніг. Йдемо до перевалу, не забуваючи милуватися красотами навколо і сніжною вершиною гори Оштен. Суворий вигляд гори різко контрастує із зеленими пейзажами альпійських лугів і викликає повагу. Втомлені, але щасливі, стаємо табором на березі струмка.

камінці))воронки на плато Лаго-Наківид на гору Оштен

3 день. Радіалка гора Оштен (14 км)

Сходження на першу вершину в поході - гору Оштен, висотою 2804 метри. Скельні ділянки змінюються сніжниками, а ми все топаємо вгору. Від стоянки до вершини близько 700 метрів вертикалі і за кілька годин ходьби ми їх долаємо. Ввечорі вершина часто буває в хмарах, тому виходимо раніше і на шляху не сильно розслабляємося. Ви ж хочете помилуватися красивими пейзажами, а не хмарами? Горді собою спускаємося в табір. Місце нашої ночівлі не змінюється, купаємося, вечеряємо, граємо в ігри і лягаємо спатки.

вершина ще далекогора Оштенсклони Оштен

4 день. Гузерипльский перевал – турбаза Фішт (8 км)

Сьогодні нас чекає невеликий перехід до місця нашої нової стоянки - туристичного притулку під горою Фішт. Висота вершини 2867 м і вона є найвищою з трьох братів - Оштена (2804), Пшеха-Су (2744) і, власне, Фішт. Пройшовши парочку не складних перевалів, спустимося до великої річки, що протікає біля стоянки. Перехід не займе багато сил, тому можна прогулятися до малого льодовику Фішта. Ночуємо на притулку або біля нього.

гурська рікаПшехо-Сусклони Пшехо-Су

5 день. Озеро Псенодах – Майкопский перевал (13 км)

Ранній вихід - сьогодні нам порівняно багато належить пройти з рюкзаками. Чому порівняно? Тому що маршрут реально легкий, може найпростіший на Кавказі і по-справжньому складних або тривалих переходів на ньому просто немає. І так, ми неквапом піднімається на Фішт-Оштенскій перевал, якщо дозволяє погода, прямо на ньому і зробимо перекус. Якщо ні - сховаємося від вітру трохи нижче. Підкріпившись і відновивши сили, спускаємося до озера Псенодах. Це не глибоке гірське озеро у формі півмісяця. Поруч кам'яно-сніжна вершина Пшеха-Су. А нам ще належить спуститися через майкопський перевал на нічліг.

Пшехо-Су в хмарахозеро Псенодахозеро Псенодах

6 день. Струмок Водоспадний – Черкеський перевал (11 км)

З кожним днем море стає все ближче. Сьогодні нам належить довгий шлях до прославленого під час війни Черкеського перевалу. На ньому встановлено пам'ятник на честь відважних захисників перевалу, полеглих від рук ворога. По дорозі до перевалу милуємося високим водоспадом і вершиною гори Маврикошка.

вид з перевалувершина Маврикошкастіни Фішта

7 день. Черкеський перевал – ріка Шахе (22 км)

Найдовший перехід на маршруті. На початку дня пройдемо по так званому «Веселому» спуску, тут стежка на протязі всього 4 км скидає близько 1500 метрів висоти. Це круто, але не страшно. Спуски до моря завжди такі, тому міцніше стискаємо зуби, бережемо коліна (саме на спуску вони найчастіше травмуються) і топаємо вниз. З кожним кроком повітря стає тепліше і близькість моря відчувається все краще. Сьогодні ми покинемо Кавказький заповідник і спустимося до річки Шаху, на березі якої й заночуємо.

на переваліпапоротникріка Шахе

8 день. Ріка Шахе – Солох-Аул – море (6,5 км)

По хорошій дорозі продовжуємо свій шлях в Солох-Аул - невеличкий хуторець поруч з морем. Стежка проходить мальовничими місцями, раз у раз трапляються гірські струмки з невеликими водоспадами. Місця зачаровує своєю красою і їх не хочеться покидати, але нас чекає Солох-Аул. До речі, в селищі можна сходити на екскурсію в музей чаю. Після чого сідаємо на автобус і їдемо до моря в Дагомис. Півдня у нас буде, щоб вдосталь накупатися й засмагнути на дикому пляжі. Ночі на морі завжди незабутні і наповнені особливою романтикою..

навісний мостикДагомисчарівний захід

9 день. Додому

Останній ранок в поході.. не хочеться покидати красиві місця і розлучатися з людьми, які стали за короткий час хорошими друзями. Але робити нічого, пакуємо рюкзаки, сідаємо в автобус і їдемо до поїзда. Бажаючі можуть залишитися на морі і продовжити свій відпочинок.

До нових зустрічей, друзі!

Заявка на поход

Прочитайте перед походом:

У вартість походу входить:

• харчування в поході (сніданок, вечеря, перекуси);
• реєстрація в КСС;
• групова аптечка;
медична страховка та страховка від несч. випадку;
• послуги інструктора;
• колективне групове спорядження.


У вартість не входить:

• прокат особистого спорядження;
• відвідування екскурсійй, заповідників;
• транспортні витрати (за все біля 2000 руб).

Інструктор в залежності від погодних умов та стану групи має право вносити зміни до маршруту.

При відсутності власного туристичного спорядження його можна взяти на прокат. Не забуваємо про знижки! Про порядок та способи оплати можна почитать тут.