Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Гірська хвороба (горнячка)

Гірська хворобаГірська хвороба, вона ж горнячка, горняшка, висотна хвороба - хворобливий стан, що виникає у людей, що піднімаються на висоту від 3 000 метрів, викликаний кисневим голодуванням організму (гіпоксія). У слідстві малого надходження кисню в кров, клітини не можуть виконувати свої функції повноцінно і викидають шлаковий баласт у кров, він швидко розноситься по організму і вас починає «ковбасити».

Складність протікання і симптоми гірської хвороби залежать від висоти, ступеня акліматизації, вашого фізичного стану, навантажень, часу знаходження на висоті.. Дуже умовно можна розділити симптоматику і складність протікання горнячки по висотних коридорах:

Легка стадія, виникає на висоті 3 000 - 4 000 метрів. Основні симптоми:

 • Легкий розлад шлунку (діарея);
 • Втрата апетиту. Навіть після складного і насиченого дня вам не хочеться їсти,gornaya-bolezn більше того, від однієї думки про їжу вас мутить - це вона, горнячка. А якщо по приходу в табір ви голодні як лев - це дуже добра ознака, значить акліматизація проходить добре.
 • Підвищений тиск. Характерно появою пульсуючих точок, відчуттям пульсу.
 • Стрибки настрою. У лічені хвилини заряд бадьорості змінюється почуттям пофігізму і апатії до всього, занепадницьким настроєм.
 • Поганий сон, безсоння.

Для зменшення неприємних симптомів рекомендується пити якомога більше води.

Середня стадія, виникає на висоті 4 000 - 5 500 метрів, тут симптоми вже будуть серйозніші:

 • Загальний пригнічений стан. Наступає повна апатія і не бажання нічого робити. Ні в якому разі не можна піддаватися такому настрою, робіть хоч щось - розказуйте анекдоти, співайте пісні, ліпіть снігову бабу =)
 • Пульсуючий або давлящий головний біль. Боремося анальгетиками.
 • Нудота, блювота. Терпимо, намагаємося відволіктися спілкуванням і навантаженнями. Якщо не допомагає, можна прийняти таблетку церувала.
 • Підвищена температура. Лякатися не варто, це характерно для акліматизації.
 • Зниження ефективності роботи. Через гіпоксію мозок починає працювати набагато повільніше, вам складно зосередитися хоч на чомусь. Те, що раніше займало 10 хвилин, доводиться робити годину.

Важка стадія, виникає на висоті 5500 - 6000 метрів. Симптоми:

 • Сильна блювота.
 • Неминуща головна біль, іноді і таблетки не допомагають.
 • Втрата координації, запаморочення, дезорієнтація.
 • Постійний кашель.

Гарячий солодкий чай, тепло спокій. Якщо стан не поліпшується - спуск на 500-600 метрів і повторна спроба через добу.

Дуже важка стадія, висоти понад 6000 метрів. Всі перераховані вище ознаки, сильно помножені. Так як на такій висоті організм працює виключно на знос, обов'язковим є спуск вниз. Крайні стадії гірської хвороби - набряк мозку і набряк легенів.

Правильна акліматизація

Правильна акліматизація допоможе якщо не уникнути, то значно зменшити неприємні ознаки гірської хвороби. Будь які незвичні висоти - це стрес для організму. Але людина така істота, що може адаптуватися практично до всього, тільки дай достатньо часу. Звідси і перше правило успішної акліматизації - повільний набір висоти, щоб організму було достатньо часу звикнути до розрідженого повітря.

Висотну акліматизацію можна поділити на дві стадії: короткострокова і довгострокова. Короткострокова - це прискорення метаболізму організму, запуск регенеративних процесів, проходить в перші 2-4 дні підйому. Далі настає довготривала, саме вона покаже на скільки добре ви підготовлені до висоті.

Головне правило успішної акліматизації говорить: «Іди вище, спи нижче».акліматизація Тобто ми отримуємо зубчасту схему підйому на висоту. Вона виглядає так: ви піднялися до місця передбачуваної ночівлі, але не залишаєтеся на цій висоті, а піднімаєтеся ще метрів на 300 вище. На новій висоті потрібно провести деякий час, бажано активно, з навантаженнями для організму. Далі спускаємося до місця ночівлі і спимо спокійною. Якщо пощастить, горнячку ви «залишите» вище і зможете нормально виспатися.

Після 3 000 метрів намагайтеся не підніматися за день більше ніж на 500-600 метрів, а після кожної набраної тисячі робити днювання. Адже організму потрібен час.

Кращий час для перевірки якості адаптації організму до висоті ніч. Якщо вдень ви можете переносити труднощі завдяки залізній волі та самоконтролю, то вночі ви розслабляєтеся, зникає (хоча б частково) мобілізація ЦНС. Гарний спосіб перевірки - порівняння ранкового і вечірнього пульсу. Ранковий повинен бути менше вечірнього та складати 80-90%. Якщо ж вранці пульс вище, для акліматизації на цій висоті потрібно додатковий час.

Ніколи не підіймався на велику висоту транспортом, інакше вас накриє по повній!

Важливо розуміти і пам'ятати, що висотна акліматизація індивідуальна і кожному потрібно різний час для адаптації і відновлення. Помічено, що жінки краще переносять гіпоксію, ніж чоловіки, люди старшого покоління - чим молодь. Зайва вага заважає адаптації, адже щоб наситити великий організм, потрібно більше кисню. Тому тендітна дівчина набагато краще переносить нестачу кисню, ніж качок-спортсмен.

Способи лікування гірської хвороби

Якщо акліматизація пройшла не зовсім успішно і все ж «прихопило» потрібно пити дуже багато рідини, відпочити і припинити підйом. Припинення підйому, як правило, дозволяє втратити ознаки горнячки протягом 24-48 годин. Якщо без ліків не обійтися, прийміть знеболюючі, анальгетики (парацетамол, ібупрофен). Так само рекомендують приймати діамокс (ацетазоламід, дікарб), це сечогінний препарат, що зменшує внутрішній тиск. Рекомендуються дози до 250 мг кожні 8 годин. Ну і не забуваємо про вітамін С, він володіє антиоксидантними властивостями. Їсти аскорбінки потрібно багато, до 400 мг на добу.