Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Спальник туристичний. Як вибрати спальник?

Спальник туристичний. Як вибрати спальник в похід?

Спальник туристичний.

Туристичних спальників на прилавках магазинів і в інтернет-каталогах можна побачити безліч. Але як з цієї купи вибрати потрібний саме Вам? Вибір спальника необхідно почати з усвідомлення власних потреб. Подумайте гарненько, як часто ви будете використовувати спальний мішок? На скільки холодно може бути у Ваших майбутніх походах? Яка там вологість? Чи потрібна Вам можливість спарки? Який Ваш зріст? Чи потрібен Вам максимально легкий спальник? Обміркувавши ці питання, Ви вже будете мати уявлення про те, який спальник вибрати. Залишиться тільки полазити по інету, знайти парочку, порівняти їх і взяти кращий. Але, щоб це зробити, потрібно знати якщо не все, то багато що про сучасні спальники. Дещо про туристичний спальник я і спробую максимально зрозуміло і доступно розповісти в цій статті.

Види туристичних спальників.

За зовнішнім виглядом сучасні спальники можна розділити на три типи: кокон, ковдра і комбіновані.

Кокон - це спальний мішок анатомічної форми, зверху він ширший, а в ногах вужче. За рахунок такої форми спальник менше важить і займає менше місця в рюкзаку. До того ж спальник щільніше облягає тіло туриста, що робить його більш прийнятним для холодних умов походу. Багато моделей даного типу, крім анатомічного капюшона, мають утеплений комір і додатковий утеплений клапан, по всій довжині блискавки. Моделі спальників, призначені для екстремальних походів, мають додатково утеплену нижню частину. Всі шви на внутрішній і зовнішній частині спальника зміщені один щодо одного для кращого збереження тепла. Щоб не втрачати можливість спарки спальників, кокони роблять з лівосторонніми і правостороннім блискавками.

Ковдра - це спальний мішок прямокутної форми з блискавкою по периметру. Може бути з капюшоном, а може і без. Призначений для нескладних походів, у яких немає обмеження по вазі і об'єму речей. У ковдрі вільніше спиться і її зручніше спарювать. Якщо повністю розстебнути блискавку, то спальником можна користуватися, як звичайною ковдрою.

Комбіновані - це спальники типу «ковдра», але з анатомічним капюшоном, який затягується стяжкой із фіксатором.

Спальник коконСпальник ковдраКомбінований спальник

Температурний режим спальників.

Температурний режим спальника можна подивитися на упаковці. Найчастіше вказується максимальна температура, температура комфорту, нижня межа та екстрім межа.

Температурний режим спальника

Тмакс - це максимальна температура навколишнього середовища, при якій звичайний чоловік не буде рясно потіти. Передбачається, що капюшон не одягнений, блискавка розстебнута, руки знаходяться зовні спального мішка.

Ткомф - це температура, при якій звичайна жінка може комфортно спати в спальнику в розслабленій позі.

Тгран - температура, при якій звичайний чоловік може проспати 8:00 не прокинувшись. Жінці вже буде не комфортно.

Текс - це температура, при якій звичайна жінка може знаходиться 6 годин в спальнику без ризику загинути від переохолодження. Пам'ятайте, що хоч ризику загинути й нема, але гіпотермія та інші порушення здоров'я цілком можливі, тому при виборі спальника не варто орієнтуватися на цю температуру.

Характеристики на упаковці вказані для нових спальників, при дотриманні правил транспортування та експлуатації. З часом вони погіршуються, про це теж не забувайте.

Сезони використання туристичних спальників

По сезону використання спальники діляться на літні, зимові і міжсезонні.

Літні - це спальники з температурою комфорту вище +5 оС. Найчастіше одно-двошарові типу ковдра. Кількість шарів залежить від якості утеплювача.

Міжсезонні - це більш теплі спальники з температурою екстриму від -17 до -2. Найчастіше це спальники типу «кокон». Лише деякі фірми випускають міжсезонні «ковдри». Кількість шарів утеплювача – 2-3, в залежності від якості та нижньої температури. Міжсезонні спальники можна використовувати навесні, влітку, восени - вони найбільш універсальні. Якщо в регіоні походу м'які зими, наприклад Крим, цілком можна обійтися міжсезонним спальником з Текс -150С і взимку.

Зимові - це найбільш теплі, об'ємні і важкі спальники з температурою екстриму до -45. Бувають 3-х шарові або пухові. Якщо користуєтеся пуховим спальником, потрібно, мати можливість його просушити, інакше пух зіб'ється в грудки і спальник втратить свої характеристики.

Матеріали спальників

Наповнювачі спальників

Раніше в якості утеплювача використовувався бавовна (вата). Вата добре зберігала тепло, але при цьому ватні спальники були дуже об'ємними, багато важили й погано сушилися. А намоклий ватний спальник в 2-3 рази додавав у вазі. І кому зараз потрібно таке «щастя»? Ідеальний спальник повинен бути теплим, мало важити і займати мало місця в рюкзаку. На це і орієнтуються фірми-виробники сучасних спальників. Як утеплювач зараз використовують пух, синтепон і фірмові матеріали виробників.

Пух (link) зараз є найтеплішим наповнювачем. При своїй високій ціні пух дуже добре вбирає вологу і довго сохне. Якщо вчасно не просушити намоклий пуховий спальник, він починає гнити і втрачає свої властивості. Основним призначенням пухових спальників є висотні сходження і арктичні експедиції.

Синтепоновий наповнювач є найдешевшим на даний момент. Але, як завжди, від дешевих речей багато чого чекати не доводиться. Через пару сезонів синтепон злежується, збивається і спальник значною мірою втрачає свої властивості. Синтепонові спальники не можна дуже щільно пакувати, інакше синтепон швидше зношується. До переваг спальників з синтепоновим наповнювачем можна віднести те, що вони менше вбирають вологу і швидко сохнуть. Вони найбільш придатні для піших і водних походів в райони з нестійкою, але теплою погодою.

Провідні фірми-виробники туристичного спорядження постійно працюють над Сучасні утеплювачі поліпшенням властивостей наповнювачів спальників. І треба сказати, що не безуспішно. В основному за ціною спальника можна судити про якість його наповнювача. Дешеві утеплювачі мають менший температурний режим, в їх волокнах міститься велика кількість повітря, яке повністю не виводиться під час упаковки. В результаті отримуємо більш холодний і об'ємний спальник. Під час пакування спальників з більш дорогими утеплювачами, з волокон виходить майже все повітря, яке швидко відновлюється при розпакуванні. Такі спальники максимально теплі, при цьому мають маленьку вагу і об'єм.

Для більшості спальників в якості зовнішнього матеріалу використовують різні модифікації нейлону (nylon). Для пухових спальників були створені спеціальні тканини - Pertex, Ultrex та інші. Вони вітрозахисні, водовідштовхувальні і максимально повітропроникні. Ці властивості дозволяють уникнути попадання вологи всередину і намокання утеплювача. Іноді зовнішній шар спальника роблять з мембранних тканин, це перешкоджає попаданню вологи всередину, при цьому дозволяючи «дихати» тканині - відводити вологу від тіла назовні. Для внутрішньої поверхні спальника часто використовують бавовну.

Розміри спальника.

Вибираючи спальник, варто враховувати свої анатомічні особливості. Толку від спальника, який Вам ледь дістає до грудей або в який ви не влізете, буде не багато. Але й потопати в спальнику не айс, тим більше, що великі спальник - це більша вага. Тому й існують спальники різних розмірів:

  • M - розмір спальника 195x145 см. Підійде людям, що носять одяг до 48-го розміру.
  • L - розмір спальника 220x180 см. Підійде людям, що носять одяг до 56-го розміру
  • XL - варто купувати, якщо Ваш зріст вище 185 см.

Упаковка спальника.

У піших походах, коли особливо цінується місце в рюкзаку, упаковка спальника грає важливу роль. Скручувати спальники в рулони не тільки нудно (ніколи не любив), але часто і не ефективно. Більшість сучасних спальників продаються в компресійних чохлах, що дозволяють значно зменшити їх розміри. Ідеальна упаковка спальника в такий чохол - хаотичне проштовхування його всередину починаючи з низу. Швидко, просто і ефективно! До того ж, самі виробники сучасних спальників рекомендують саме такий спосіб упаковки.

Туристичний спальник в деталях

Анатомічний капюшон зі стяжкою Деталі спальника надійно закриє і зігріє Вашу голову. При бажанні, затягнувши максимально, можна зовні залишити тільки ніс, що б було чим дихати))

Теплий комір - спеціальна утеплена секція в районі шиї запобігає попаданню холодного повітря всередину. Вона збільшена в об’ємі і швидко допоможе голові і шиї зігрітися.

Для запобігання закушування тканини блискавкою на собачку надягають спеціальні пластмасовий чохол і на внутрішню частину блискавки підшивають захисну стрічку.

Світлячок кріплять до собачки замку блискавки, щоб в темний час доби було легше відкрити спальник.

Утеплювач блискавки - це захисний внутрішній клапан, що йде по всій довжині блискавки. Захищає від проникнення холодного повітря в спальник через блискавку.

Фіксація замку запобігає випадковому відкриттю спальника вночі. Виконується спеціальною застібкою на липучці, що знаходиться біля капюшона.

Внутрішня кишеня спальника призначена для зберігання документів і грошей. По ідеї, - це найбезпечніше місце.

Праві і ліві блискавки робляться для можливості спарки спальників типу «кокон».

Для утеплення ніг у спальнику додатково утеплена нижня частина, що дозволяє швидко зігрітися.

Нижні кінці блискавки захищені маленькими поперечними клапанами. Це робиться для уникнення попадання холодного повітря в нижню частину спальника.

Спеціальні петельки для підвішування спальника в нижньому кінці допоможуть Вам зручно підвісити спальник для просушування.

На кінець пару порад по зберіганню. Прокинувшись, не упаковуйте спальник відразу в чохол, дайте йому трохи провітритися. Увечері заздалегідь розкладіть і збийте. Прати спальники в машинці можна тільки в дбайливому режимі і без віджимання. Просушувати потрібно при кімнатній температурі. Зберігати спальник в сухому місці в розправленому стані. При дотриманні простих правил експлуатації спальник буде гріти Вас ще не один сезон.