Поделись:
Подпишись:

Подпишись и будь в курсе всех походоновостей!

Ваша Е-почта:

*Обещаем никому не предоставлять адрес вашей почты и не спамить
**Вы сможете отписаться в любой момент

Все про туристичний намет. Вибір намету.

Вибір намету для туристичного походу. Все про туристичні намети.

Вибір намету для туристичного походу

Ось Вам набридло сидіти вдома або пропадати на роботі, і Ви зібралися в похід. А де жити в поході? Правильно, жити всі будуть у наметах. Саме намет буде Вашим домом під час тривалих і не дуже походів. Тому до вибору намету потрібно поставитися з усією серйозністю! Зайшовши на сайт будь-якого туристичного магазину, Ви побачите величезну різноманітність зовсім різних наметів. І який з них потрібний саме Вам? У цій статті постараюся дати повну характеристику туристичних наметів і відповісти на питання: Як вибрати намет для походу?

Класифікація наметів.

Існує безліч наметів, які можна класифікувати за різними ознаками. Розглянемо найпопулярнішу класифікацію, якою користується більшість магазинів і виробників туристичних наметів. Отже, намети можна розділити на чотири види:

  • Кемпінгові - просторі намети для стаціонарних таборів. Використовуються в автотуризмі, у кемпінгових таборах. Намети даного типу максимально великі і комфортні, але мають дуже велику вагу.
  • Туристичні - практичні намети для туристичних походів різної складності. Мабуть, через свою практичність і невисоку вартість це найпоширеніший тип наметів.
  • Експедиційні - намети для найекстремальніших умов. Використовуються для висотних сходжень і складних експедицій у найсуворіші куточки світу.
  • Полегшені - намети для складних походів, де на рахунку кожен грам. Часто використовуються альпіністами як штурмові.

Вибираючи намет, орієнтуйтеся по даній класифікації. Для нескладних походів Вам підійде намет типу «туристичний». За невелику ціну Ви зможе вибрати намет, який задовольнить усі Ваші вимоги. Але варто пам'ятати, що хороші намети не бувають дешевими. Але й переплачувати якось не хочеться. Тому вирішіть, з якою метою купуєте намет і підемо далі.

Конструкція наметів.

Переважна кількість сучасних туристичних наметів Конструкція палатки двошарові. Вони складаються з внутрішнього намету і зовнішнього тенту, які кріпляться на каркас не стикаючись, що дозволяє створити повітряний прошарок. Така конструкція дозволяє досягти певного рівня теплоізоляції та вентиляції, а також уникнути утворення конденсату на внутрішньому наметі (його роблять із дихаючих тканин). Вхід в такі намети виконаний у вигляді тамбура - навісу з верхнього тенту. Часто намети мають два входи, це дуже зручно, але додає трохи зайвої ваги. У тамбурах зручно зберігати спорядження і взуття.

Іноді на ринку можна побачити одношарові намети, де дно з'єднане з верхнім тентом. Єдиний плюс таких наметів - це менша вага і маленька вартість. При цьому у них фактично повністю відсутня вентиляція і значно гірша теплоізоляція. Тент в більшості випадків зроблений не з кращих матеріалів. Такі намети годяться хіба що для невеликих виїздів на природу в теплу пору року. При перепадах температур використовувати такі намети не рекомендується. Через майже повністю відсутньою вентиляцію до ранку на внутрішній частині намету буде збиратися конденсат і крапати на снарягу або сплячих людей.

Вибираючи намет, краще беріть двошаровий. Якщо не впевнені, що зможете встановити намет, потренуйтеся дома. Як встановлювати намети різних типів, можете прочитати на сайті. При покупці перевірте наявність інструкції, особливо якщо каркасних дуг більше двох.

Матеріали туристичних наметів.

Кожному зрозуміло, що якість та зручність намету безпосередньо залежить від матеріалів, з яких він зроблений. Тому на матеріалах сучасних наметів зупинимося докладніше і подивимося, з чого робляться дві основні частини намету - каркас і тент.

Тканини для сучасних наметів

Давно минули роки брезентових наметів Матеріали наметів і поліетиленових тентів. Тоді все було просто і зрозуміло. Зараз, подивившись на опис матеріалів намету, Ви побачите купу незрозумілих символів і позначень. Давайте розберемося, що вони означають.

Гарні сучасні намети роблять на основі поліамідних або поліестерних тканин. Кожен з типів має свої особливості, чим і обумовлено їх використання.

До переваг поліамідних тканин можна віднести їх високу міцність і зносостійкість. Також вони дуже легкі і використовуються в наметах, де важлива вага. У той же час, тканини розтягуються при намоканні (провисання тенту) і руйнуються під дією ультрафіолету, що не є добре.

Поліестерні тканини стійкі до ультрафіолету і не розтягуються, але важчі поліамідних. Вони не менш міцні і зносостійкі. Але вони істотно дорожчі, їх застосовують в більш дорогих наметах.
Основні вимоги до внутрішнього намету - це хороша вентиляція і маленька вага. При цьому він повинен бути достатньо міцним і захищати від крапель конденсату, які можуть утворитися на зовнішньому тенті. Для виготовлення внутрішнього намету використовують тканини на бавовняній основі або їх комбінації з поліамідними або поліестерними тканинами.

Існує кілька способів плетіння тканини намету, у торговому  маркуванні вони позначаються Taffeta, Oxford, Rip Stop. Taffeta - найпопулярніший спосіб плетіння. Виходить щільна і тонка тканина з поперечними дрібними рубчиками. В основному використовується для верхнього тенту намету. При використанні типу плетіння Oxford виходять більш щільні і міцні тканини. Використовують для виготовлення дна намету і кишень дуг. Для підвищення рівня стійкості тканини до стирання і розривів використовують спосіб плетіння Rip Stop. При плетінні волокон в структуру тканини додається міцніша і товстіша нитка. При цьому поверхня тканини має картатий малюнок. Плетіння цього типу використовують для кемпінгових, туристичних і наметів екстрим серії. При виборі намету потрібно звертати увагу на якість плетіння - додаткові нитки повинні бути плоскими, фактично врівень з основними.

Міцність тканини залежить від щільності плетіння і від товщини ниток. Товщина ниток вимірюється в «денах» (Den, наприклад 60D) - це маса нитки в грамах довжиною 9 км. Щільність плетіння - це кількість сплетених ниток на квадратний дюйм, вимірюється в «Текс» (Tex, наприклад 185Т).

Водонепроникність (водотривкість) тканини - це висота водяного стовпа, який тканина витримує, не промокаючи. Вимірюється в мм водяного стовпа. Щоб підвищити цей показник, зовнішній тент намету просочують водовідштовхувальними засобами. Найбільш популярна поліуретанова пропитка (PU). Для досягнення потрібного рівня водотривкості тканину можуть просочувати кілька раз, але це додає вагу тенту. Ще одним способом просочення є силіконізація (Si). Цей спосіб дорожчий і складніший, але при цьому краплі дощу не вбираються і швидше скочуються. Застосовується в більш дорогих наметах.

При виборі намету обов'язково дивіться на водотривкість зовнішнього тенту і дна. Для тенту наметів вихідного дня досить 3000 мм, для туристичних - 3000-6000, для екстрим - 5000-8000.

Водонепроникність дна зазвичай на пару тисяч мм вище, ніж у тенту. Основний тиск на дно відбувається зсередини, наприклад, коли людина стоїть на колінах створюється тиск до 6000 мм, а спершись на лікоть - до 10 000. У бюджетних наметах в якості днища використовують армований поліетилен, простіше кажучи - проклеєний цукровий мішок. Він практично не промокає, дешевий і міцний, але більш жорсткий, як наслідок і більш об'ємний. У дорогих використовують Nylon або Polyester Rip Stop. Водонепроникність дна повинна бути не нижче 7000 мм.

Каркаси наметів. (Дуги)

Головні вимоги до каркаса намету - це легкість і міцність. Під навантаженням він не повинен деформуватися. Дуги палаток Є простий тест: візьміть зібраний внутрішній намет за одну з дуг і підніміть над землею - форма намету повинна зберегтися.

Цим вимогам найкраще відповідають стійки із сплавів алюмінію і пластикові. Пластикові дуги використовують в більш дешевих наметах. З матеріалів найчастіше використовують вуглепластик, склопластик (fiberglass) і кевлар. Вони важчі, менш довговічні і ремонтопридатні, ніж алюмінієві.

Алюмінієві дуги набагато більш довговічні. При правильно підібраному сплаві, навіть через 5 років використання, дуги будуть ідеально прямими і пружними (звичайно, це при інтенсивному, але й дбайливому використанні). Намети з алюмінієвими каркасами коштують на порядок дорожче, ніж з пластиковими.

Для прикладу давайте розберемо опис тенту намету Tramp Scout 2. Ось він - поліестер 75D/190T  RipStop  PU 5000 мм

Що ми маємо:

  • Поліестер - тип тканини
  • 75D - товщина нитки
  • 190Т - щільність плетіння
  • RipStop - тип плетіння
  • PU - поліуретанова пропитка
  • 5000 мм – водонепроникність

Форма намета

Можна виділити чотири основних типи наметів: двосхилий, півсфера, напівбочка і гробик.

Намет-будиночок - це двосхилий намет, частіше з брезенту або парашутної тканини. У наш час рідко кого зустрінеш з наметами такого типу, вони технологічно і морально застаріли, тому не будемо на них зупинятися.

Півсфера - найпопулярніший вид наметів, вони моментально витіснили двосхилі. Основними перевагами півсфери є простота установки (зручніше удвох, але цілком можна впоратися і самому), менша вага, більш висока вітростійкість. Часто намети-півсфери роблять з тамбуром, в якому зручно зберігати взуття, рюкзаки та іншу снарягу. Якщо намет на 3 і більше місць, краще брати з двома входами, він хоч і трохи важчий, зате значно зручніший.

Напівбочка - другий за популярністю вид наметів. Має ті ж переваги, що й півсфера, але вимагає більш ретельної установки. До переваг даного типу можна віднести і те, що дуги каркаса кріпляться до зовнішнього тенту намету. Наприклад, при зборі табору під дощем, можна всі речі зібрати в наметі, потім зібрати внутрішню палатку і під кінець швиденько скласти тент, таким чином забезпечивши максимальну сухість своїх речей, а це в поході дуже важливо!

Гробик - ця форма використовується переважно в штурмових наметах. Вони здатні витримати сильний вітер у різноманітних напрямах. Під час установки дві дуги ставляться паралельно, потім схрещуються і закріплюються. Через сильний нахил дуг місця в наметі зовсім мало.

Палатка-домікПолусферапалатка полубочка

То який намет вибрати? Однозначної відповіді немає. Особисто я віддаю перевагу півсфері, так як вони універсальні, просторі і не вимогливі до установки, як напівбочки.

Місткість намету

Місткість намету вказується на упаковці виробниками. Вона показує кількість осіб, яким буде комфортно в наметі. Часто вказується у вигляді 2+1, це означає, що намет призначений для двох чоловік, але в ньому без проблем може розміститися і третій. Звичайно, при великій необхідності туди можна всунути і четвертого, але тоді про комфорт краще забути!

Також зверніть увагу на геометричні розміри намету, щоб доросла людина могла без проблем лежати і сидіти в наметі. Ці дані також зазначені на упаковці.

Парочка порад з вибору намету

Одним з найважливіших факторів під час вибору намету є його вага. Оптимальним для піших походів вважається 1,1 кг на одну людину (3-х місна приблизно повинна важити 3,3 кг). Більш легкі намети коштують значно дорожче.

Шви намету повинні бути проклеєні або проварені. Особливу увагу потрібно звернути на якість кутових і силових швів.

Штурмові розтяжки можна не закріплювати в безвітряну погоду. Але під час вітру вони забезпечать вам набагато кращу вітростійкість, і чим більше їх буде, тим міцніше буде стояти намет.

Колір намету варто підбирати під умови його використання. Так, в літній час перевагу краще віддати світлим тонам, вони притягують набагато менше теплоти. А для екстремальних походів краще використовувати намети яскравих кольорів, щоб у разі чого, Вас простіше було знайти.

Вхід (вихід) в намет повинні закриватися протимоскітною сіткою і щільною тканиною за допомогою блискавок. Сітка повинна бути досить дрібною, а замок по змійках їздити без перешкод.

Кілочки повинні бути міцними і легкими. Їх кількість повинна відповідати кількості розтяжок на наметі.

Розміри намету повинні відповідати розмірам майбутніх мешканців. У довжину дно повинно бути мінімум на 20 см більше людини. Висота внутрішнього намету повинна бути не менше 110 см, щоб можна було нормально сидіти. Але не варто забувати, що зі збільшенням розмірів збільшується вага намету і зменшується вітростійкість.

Підводячи підсумок, скажу, що повністю універсальних наметів не буває. Іноді треба перепробувати пару наметів різних типів, щоб зрозуміти, який до душі саме Вам.